October 22 2012

Savanorystė turi būti matoma

Lietuvoje terminas savanoris pradėtas vartoti jau prieš gerus 20 metų, tačiau net ir šiandien vis dar kyla daug diskusijų ir abejonių dėl šio žodžio reikšmės. Savanoriškos veiklos suvokimas visuomenėje dažnai būna iškreiptas, per siauras, jai stokojama pagarbos ir pripažinimo. Dažniausiai tai informacijos trūkumo, nežinojimo, stereotipų paveikto mąstymo pasekmė. Siekdami savanoriškos veiklos vystymosi ir tam reikalingų sąlygų gerinimo, nusprendėme pasidalinti savo veiklos patirtimi.

Iš tiesų savanorystė yra visur aplink mus, net kai mes jos ir nevadiname būtent šiuo vardu. Ji gali būti įvairių sričių – kultūros, sporto, aplinkotvarkos, socialinės ir net politinės pakraipos; savanoriaujama vietiniame, nacionaliniame bei tarptautiniame lygmenyje; kartais ji būna ilgalaikis įsipareigojimas, o kartais – trumpa ar net vienkartinė pagalba renginyje ar kokioje nors pilietiškumo akcijoje; nuo smulkmenų, tokių kaip popierinių lėktuvėlių lankstymas, iki didelių projektų planavimo ir įgyvendinimo. Nors savanorystė ir yra daugialypė, ją galima atskirti nuo kitokios veiklos pagal keletą pagrindinių jos bruožų. Savanorystė – tai ne profesinė veikla, kuria nesiekiama materialinės naudos, vykdoma bendruomenės ar visuomenės labui, laisva valia, bet kokio amžiaus žmogaus, kuris skiria savo laiką, žinias, patirtį ir energiją naudingam darbui.

Turbūt esate ne kartą girdėję apie dideles savanoriška veikla užsiimančias organizacijas (Caritas, Jaunimo linija, Maltos ordino pagalbos tarnyba, Gelbėkit vaikus ir pan.). O kokios organizacijos užsiima savanoriška veikla mūsų aplinkoje? Jų yra tikrai daugiau nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Rietavo savivaldybėje veikia nemažai nevyriausybinių organizacijų, kurių veikla be savanorių būtų neįmanoma, turime ir aktyvių kaimo bendruomenių, kurios gyvuoja būtent dėl motyvuotų žmonių, vykdančių veiklas ne dėl materialinio atlygio, taip pat ir valstybiniame sektoriuje savanorystė yra dažnas reiškinys, nes neturint pakankamų finansinių išteklių apmokamiems darbuotojams reikia ieškoti pagalbos ir džiugu, kad jos atsiranda.

Savanorystės nauda yra abipusė. Visų pirma, savanoriškai atliekama veikla yra naudinga tiems, kuriems padedama ir tai pastebima  net „plika akimi“. Sunkiau pastebėti naudą, kurią gauna pats savanoris, nes už savo darbą jis negauna apčiuopiamo atlygio, o kartais ir už dižiules pastangas pamirštama net ir padėkoti. Galimybė nemokamai ir turiningai praleisti laisvalaikį, buvimo kartu džiaugsmas, asmeninis bei dvasinis pasitenkinimas, iššūkiai, savęs išbandymas, naujos patirtys, įgūdžiai, saviraiškos galimybės, augantis pasitikėjimas savimi, net savęs pažinimas – tai atlygis kiekvienam savanoriui.

Rietave savanorystė ypač paplitusi jaunimo tarpe. Iš suaugusiųjų lūpų dažnai galima išgirsti neigiamų atsiliepimų apie jauną žmogų, nes vienas negeras darbas arba kažkokio darbo neatlikimas dažniausiai labiau pastebimas nei keletas gerų darbų. Visgi turime daug motyvuoto, aktyvaus, atsakingo, veiklaus, darbštaus, kūrybiško, nesavanaudiško, patikimo, pilietiško, sąmoningo ir vieningo jaunimo, kurį be kitų organizacijų galima rasti ir Rietavo atvirame jaunimo centre „Aura“. Čia veikiantis neformalus savanorių klubas pritraukia vis daugiau jaunų žmonių, kurie ne tik organizuoja renginius, tvarkosi, sprendžia jaunimo centro problemas, dalyvauja mokymuose ir pritaiko praktikoje įgytas žinias, užsiima švietėjiška veikla, informacijos sklaida, bet ir kiek galėdami prisideda prie visuomeninių renginių. Kiekvienos organizacijos ar įstaigos pagalbos prašymas nelieka be atsako, jaunuoliai džiaugiasi galėdami padėti, o svarbiausia motyvacija, kurią tenka išgirsti iš jų pačių lūpų yra „noras parodyti, kad jauni žmonės ne tokie jau ir blogi“.

Nors Rietavas ir nedidelis miestelis, čia savo vietą surado ir tarptautinė savanorystė. Jau beveik dešimtmetį Rietavo savivaldybės jaunimo organizacija „Progresas“ suteikia galimybę jauniems žmonėms išvykti savanoriauti į kitą šalį, dalyvaujant Europos savanorių tarnybos (EST) projektuose. Šiais metais Rietavo atviras jaunimo centras tapo savanorius siunčiančia, priimančia bei koordinuojančia organizacija. Tarnybos metu savanoris išvyksta į kitą šalį, joje gyvena ir dirba pelno nesiekiantį darbą, naudingą vietos bendruomenei. Dalyvauti tokiame projekte gali kiekvienas norintis. Kiekvienas, susidomėjęs šia idėja, gali kasdien užsukti į jaunimo centrą „Aura“ ir čia gauti visą reikiamą informaciją.

Siekdami dar labiau kelti savanorių motyvaciją,  jiems suteikiame galimybę dalyvauti įvairiuose mokymuose, projektuose, rengiame pažintines išvykas, skatindami jaunimo mobilumą. Geras pavyzdys – neseniai įvykusi motyvacinė savanorių išvyka į Taurų nuotykių parką. Šios kelionės metu jie ne tik linksmai praleido laiką ir išmėgino jėgas sudėtingose patyriminėse trasose, įveikė aukščio baimę, bet ir artimiau susipažino vieni su kitais, taip formuodami vis tvirtesnę komandą.

Dėkojame visiems, remiantiems mūsų veiklą: Rietavo savivaldybei, Jaunimo reikalų departamentui, programai „Veiklus jaunimas“, Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūrai, verslininkams, politikams, partneriams iš kitų įstaigų bei organizacijų, ir žinoma – savanoriams. Kiekvienas mums svarbus ir reikalingas!

 

Virginija ŠLEPAVIČIŪTĖRietavo atviras jaunimo centras.

Posted 2012 10 22 by Tadas in category "Naujienos